MENÜ
Endüstriyel ve Ticari Temizlik Arasındaki Fark Nedir?

Endüstriyel ve ticari temizlik arasında temel bazı farklar bulunmaktadır. İlk anda bu ikisi arasında pek fark olmadığını düşünebilirsiniz. Buna karşın iki temizlik biçimi arasındaki detaylar incelenmeye başladığında, farklılıklar da ortaya çıkacaktır.

Düzenli olarak temizlik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi hem evlerde hem de işyerlerinde sağlıklı bir ortamın oluşturulması bakımından son derece önemlidir. Son yıllarda bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkların giderek yayılması, hijyen ve dezenfekte sorunlarını da ortaya çok daha net biçimde çıkarmıştır. Bu tip sorunlardan kaynaklı hastalıklar toplumda temizlik bilincini çok daha yukarılara taşımıştır. Bu bilinç düzeyinin temizlik alanına göre araç, gereç kullanımı konusunda ise geliştirilmesi gerekmektedir. Birçok insan ticari temizlik ve endüstriyel temizlik arasında bir fark olmadığını düşünmektedir. Buna karşın iki uygulama arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar temizliğin daha etkili olabilmesi adına etkili olabilir.

Eğer endüstriyel ya da ticari bir alana sahipseniz temizlik uygulamaları konusunda bu farklılıkları dikkate almanız gerekir. Bu sayede çok daha etkili bir temizlik şansına sahip olabilirsiniz.

Endüstriyel ve ticari temizlik uygulamalarının her ikisinin de farklı zorlukları bulunmaktadır. Kullanmanız gereken temizlik ekipmanları ve ürünleri bu iki tür arasında farklılaşabilmektedir. Hangi ekipmanların kullanılacağına, hangi temizlik türünü seçeceğiniz karar verecektir. Makinelerin yüksekliği, pencereler, havalandırma tipleri, duvarlar, döşemeler ve yüzeyler hangi temizlik uygulamasını seçmeniz gerektiği konusunda ipuçları verecektir. Bu tür faktörler temizlik tekniklerini ve kullanılan kimyasalların seçimini etkileyecektir.

Tüm bu farklılıkları, kimyasal ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurmanız daha etkili bir temizliğe sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu faktörleri incelemeden önce, ticari temizlik ve endüstriyel temizlik nedir sorularını ayrı ayrı ele alacağız.

Endüstriyel Temizlik Nedir?

Endüstriyel temizlik, ticari temizliğe oranla daha büyük ölçülerde yapılmaktadır. Endüstriyel temizlik hizmeti sunan firmalar, bu uygulamalarda özel bazı temizlik ürünlerine ve ekipmanlara sahiptir. Endüstriyel temizlik, özellikle büyük fabrika gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan bir hizmettir.

Endüstriyel temizlik uygulamaları oldukça kapsamlı bir süreci ifade etmektedir. Bu uygulamaların hayata geçirilmesi için deneyimli bir ekibin yanı sıra, uygun modern cihazların bulunması gerekir. Endüstriyel uygulamalarda  özel olarak eğitim alınmış olması gereken dik borular ve su depoları kullanılır. Bunun yanı sıra, geniş bir temizlik alanına sahip olması nedeniyle beklenti ve taleplerinizi doğru şekilde oluşturmanız gerekir.

Ticari Temizlik Nedir?

Ticari temizlik, endüstriyel temizliğe oranla daha çok kurumsal yerler için uygundur. Endüstriyel temizliğe oranla çok daha küçük ölçeklerde yapılabilir. Ticari temizlik uygulamaları genel olarak, işletmelerin birkaç ayda bir başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde mülklerin tamamı ince detaylarıyla temizlenebilmektedir.

Ticari temizlik yönteminde, farklı bir takım solüsyonlar ve özel ekipmanların kullanılması oldukça yaygındır. Alanların temizlenmesinde sık sık deterjanlara başvurulur. Ticari temizliğin, endüstriyel temizliğe oranla daha düşük maliyetlere sahip olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra ticari temizlik uygulamaları daha kısa zamanlarda gerçekleştirilebilmektedir.

Endüstriyel ve Ticari Temizlikte Kimyasal Kullanımı

Ticari temizlik uygulamaları genel olarak şirket ofisleri ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır. Bu nedenle temizlik esnasında kullanılan kimyasalların çevre ve ekoloji dostu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tip alanlarda çalışan onlarca hatta yüzlerce personelin sağlığının bu kimyasallar nedeniyle etkilenmemesi son derece önemlidir. Bu nedenle hafif ve zararsız kimyasalların kullanılması gerekir.

Endüstriyel temizlik uygulamalarında ise deterjanlar, kolay kolay kaybolmayan ve temizliği son derece zor olan yapışkan parçacıklarla savaşmak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple sülfirik asit ve hidrolojik asit gibi çok daha güçlü kimyasal temizlik malzemeleri kullanımına ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra alkol, aseton ve esterler gibi içeriklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel temizlik uygulamalarında çok daha inatçı leke ve kirlerle uğraşılması gerekir. Bu sebeple gelişmiş temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulur.

Endüstriyel temizlik uygulamalarında, ekiplerin kimyasalların etkilerinden korunmak için özel giysiler kullanması gerekir. Özellikle enfeksiyon ihtimalinin çok daha yüksek olduğu bölgelerdeki vücut sıvıları ve tehlikeli kirleticiler için bu kıyafetlerin giyilmesi zorunludur.

Ticari temizlik uygulamalarında ise güçlü kimyasalların kullanılmıyor olması ve biyolojik tehlikelerin daha kısıtlı olması nedeniyle, personellerin bu gibi tehlikeli ortamlarda kalma ihtimali çok daha düşüktür. Ticari temizlik uygulamaları genel olarak personel ve müşterilerin sağlığı ile daha fazla ilgilenirken, endüstriyel temizlik yönteminde ise makinelerin ortaya çıkardığı kirlerle ve sorunlara daha çok ilgilenme eğilimi vardır.

Endüstriyel ve Ticari Temizlik Uygulamalarında Çevre

Firmanız içerisinde endüstriyel temizleyiciler kullanılırken, ekibinizin çok daha hassas ve dikkatli olması gerekir. Çevreye zarar verebilecek hiçbir ürünün kullanılmasına müsaade edilmemelidir. Bunun yanı sıra petrol ürünleri içeren malzemelerin zararlı olması nedeniyle, kullanılmaması gerekmektedir.

Yerlerde bulunan inatçı yağ lekelerini ve kirleri çıkarmanın alternatif yollarının bulunması gerekir. Buna karşın ticari temizlik uygulamalarında personelin bu tip güvenlik kurallarına uymasına gerek yoktur. Bu uygulamalarda temizlenmesi gereken alanlar çok daha küçük olduğu için, işlemler daha hızlı biçimde tamamlanabilir. Buna karşın çevre dostu temizlik için buna yönelik ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.