MENÜ
Koltuk Nasıl Temizlenir, Silinir?

Koltuklarda üzerine dökülen yiyecek kırıntıları, dışarıdan gelen toz birikintisi veya yalnızca sıklıkla kullanılan mobilya olmalarından dolayı bile zamanla renklerinde bir değişim fark ederiz. Böyle bir durum hoş olmayan bir görüntüye neden olurken, bir yandan da yüzeyden derinlere işleyen birikintilerin sağlığımızı tehdit etmeye başlaması kaçınılmazdır. Bu nedenle koltukların temizlenmesini bir rutin haline getirmek ve hatta yılda birkaç kez derinlemesine koltuk temizliği yapmak oldukça önemli oluyor. 

Peki, koltuk kumaşına zarar vermeden koltuk nasıl temizlenir? Koltuktaki zorlu lekeleri çıkarmanın bir yolu var mı veya koltuk silme işlemini kolaylaştıracak yolları neler? İçeriğimizde koltukların temizlenmesine dair bilmek isteyebileceğiniz pratik ve profesyonel bazı yöntemlere ulaşabileceksiniz. 

Koltukların Temizlenmesi Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Koltuk temizliği, temizliğe başlamadan önce ön hazırlık ister ve belirli bir sırayı takip etmeyi gerektiren adımlar içerir. Doğru yürütülen bir süreç sonunda temizlikten beklenen en iyi performansı yakalamak mümkün olabilir. 

Koltuk Döşemesini Süpürme ile Başlayın

İlk adım elbette koltuk döşemesinde silme sırasında herhangi bir kalıntının dağılmasını engellemek için süpürme olacaktır. Doğru süpürge aparatları kullanarak koltuk arkası, yanları, araları ve kıvrımları arasına gizlenen kir, kalıntı, toz ve evcil hayvan tüylerini giderdikten sonra silme sürecine geçilebilir. 

Sıra Kumaş Olmayan Bölümlerde 

Koltuk silme işlemi sırasında önceliğin ayaklar veya kol dayama üniteleri gibi kumaş olmayan parçalara verilmesi, koltuğu silerken kumaşının üzerine toz bulaşmasını engelleyecektir. Ayrıca koltuk zemini de önceden süpürülmeli ve silinmelidir. 

Silme İşlemine Lekelerden Başlayın

En kirli alanlar şüphesiz ki kollar ve oturulan yüzeylerdir ancak bazı bölgelerde dökülen yiyecek veya içecek nedeniyle lekeler daha belirgindir. Lekenin yayılmasını önlemek için temizliğe kirli alanın dış kenarlarından başlamak önemlidir. Ardından kumaş türüne uygun yöntemler tercih ederek lekeli bölgelere hazırladığınız temizlik solüsyonunu uygulayarak temizleyebilirsiniz. 

Lekelerde daha üstün performans için Islak ve kuru vakumlama gibi çeşitli özellikleri ve özel aksesuarları ile koltuk temizliğini kolaylaştıran koltuk yıkama makinelerini tercih edebilirsiniz. Fantom profesyonel koltuk yıkama makinelerinin sunduğu yüksek performansı özellikleri, ergonomik yapısı ve geniş aksesuar seçenekleri ile detaylı temizliği kısa sürede ve yorulmadan yapmanın rahatlığını yaşarsınız.  

Kumaş Türüne Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltukların temizlenmesi temiz, güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlarken, görünümü koruyan ve göze hitap eden bir mobilyada uzun yıllar zaman geçirmemizi mümkün kılar. Bazen yalnızca anlık oluşan bir lekeyi temizlemek yeterli olurken, zaman zaman detaylı temizliğe yer vermek kumaşın hasar görmesini de önleyecektir. Her türden kumaşa uygun temizleme yaparak leke veya üzerine sinmiş kötü kokulardan arındırmak mümkün olacaktır. 

Koltuklar uzun süre kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanan mobilyalardır. Genellikle dayanıklı olduklarından yalnızca düzenli döşeme temizliği ve doğru bakım ile yıllarca canlı görünümlerini korumak mümkün olur. Kadife, süet ve deri gibi farklı kumaş türlerinin olduğunu düşünürsek doğru ekipman hem zamandan kazanç sağlanmasına hem de koltuk kumaşının korunmasına yardımcı olacaktır. Her kumaşın hassasiyetinin ve silme sırasında kullanılacak malzemelere karşı verdiği tepkinin değişebileceğini bilmek önemlidir.  

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kullanımı rahat ve görünümü itibariyle lüks bir kumaşa sahip süet koltuklar düzenli bakım yapılmadığında toz ve kiri içerisine daha hızlı hapsedecektir. Temizliği için sıvı bulaşık deterjanı kullanarak köpüklü bir su hazırlayabilir ve yumuşak bir fırça yardımıyla hafifçe fırçalama yapılabilir. Fırçalamaya en üst noktadan başlamak önemlidir. Ardından nemli bir mikrofiber bezle silerek kalan sabunu durulamak gerekecektir. 

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Oldukça şık bir duruşa sahip kadife koltuklar hassas temizlik ve yüksek bakım isteyen kumaşa sahiptir. Temizliğe yumuşak bir fırça yardımıyla vakumlama yaparak başlanmalıdır. Silme işleminin oldukça nemli bir bez yardımıyla, yavaşça ve yukarı aşağı olacak şekilde yapılması önerilir. Yeterince kuruduktan sonra buharlı ütüleme yaparak kırışıklıkları giderebilirsiniz. 

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kumaş türleri bakımından en sık bakım gerektiren deri koltuklardır. Deri koltuklar dayanıklı ve lüks görünüme sahip mobilyalardır. Kısa sürede yıpranıp renginin solmaması için sık sık bakım isterler. Derinlemesine temizlik gerektiğinde ise biriken tozlar için saf suyla nemlendirilmiş bir bez kullanılabilir. Dairesel hareketlerle nazik bir şekilde silinen deri koltuklarda yılda iki kez kumaş parlaklığını koruyan losyonlar kullanılması önerilir. 

Koltuk Nasıl Silinir, Silme İşlemi Sırasında Neler Kullanılır?

Rutin temizlik her zaman yeterli olmaz. Koltuklarda derinlemesine temizlik vaktinin geldiğini gösteren bazı işaretler de zamanla kendini göstermeye başlar. Bu durumlarda gecikmiş bakımın koltuk kumaşlarına verdiği zarardan kaçınmak için çeşitli yöntemler kullanılarak koltukların temizlenmesi önerilir. Hazırlanan solüsyonlar yardımıyla koltuk silerken kanepeyi ıslatma veya ovma gibi işlemler yapmamaya dikkat edilmelidir. Solüsyon ile nemlendirilmiş bir bez silme için uygun olacaktır. 

Çoğu kumaş türü için uygun olan beyaz sirke koltuktaki lekeleri çıkarmada etkili olabilecek bir ürün olarak tercih edilebilir. Silmek istediğiniz koltuk için 1 bardak ılık suyu, yine 1 su bardağı beyaz sirke ve 1 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı ekleyerek doğal bir karışıma dönüştürebilirsiniz. 

Kuru Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?

Koltuk temizliğinde kir ve özellikle henüz ıslak lekeleri karbonat yardımıyla temizlemek mümkün olabiliyor. Lekeli alanın üzerine serpilen karbonat yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra elektrikli süpürge yardımıyla vakumlanmalıdır. Kuru koltuk temizliği konusunda profesyonel koltuk yıkama makineleri de oldukça etkili bir araçtır. 

Koltuktaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Yiyecek, içecek ve toz gibi döküntülerin koltuktan çıkarılması her zaman kolay olmuyor. Ön temizlemeden sonra bile çıkmayan lekeler ekstra işlem gerektirecektir. Örneğin yağ lekesi yeterince durulama yapılmadığında ilk silmede başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bu tür zorlu lekelerde en etkili çözüm profesyonel koltuk yıkama makineleri olsa da evde doğru yöntemlerle yaparak yapılan uygulamalar da yardımcınız olabilir. Yağ lekesini en iyi bulaşık deterjanı temizlerken, oluşan ıslaklığı çok iyi silmek ve kısa sürede kurumasına yardımcı olacak fan veya saç kurutma makinesi kullanmak gerekebilir. 

Profesyonel Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüksek emiş gücü, koltukların temizlenmesi sonrasında sunduğu mükemmel sonuçlar ve kullanıcısına sağladığı zaman ve güç tasarrufu ile koltuk yıkama makineleri profesyonel temizliğin anahtarı gibi görünüyor. Koltukların en azından yılda birkaç defa detaylı temizliğe ihtiyaç duyduğunu varsayarsak bu süreçte her defasında koltuk yıkama firmaları ile görüşmek can sıkıcı olabiliyor. Ayrıca zaman alan elde silme işlemi yapmak ise her zaman mümkün olmayabilir. Koltukların temizliğinde kısa sürede beklenilenin üzerinde sağladığı hijyen ve zaman tasarrufu ile Fantom profesyonel koltuk yıkama makinelerinin oldukça avantajlı oldukları söylenebilir.