MENÜ
Geri Dönüşüm Atık Kovaları

Geri dönüşüm atık kovaları atık depolama ve atıkları ayrıştırmak için hem dış hem iç mekanlarda tercih edilen ünitelerdir. Çevre kirliliğinin biraz olsun önüne geçilebilmesi için geri dönüşüm çöp kovası büyük rol oynamaktadır.

Son yıllarda geri dönüşüm bir hayli önem kazanmıştır. Buna paralel olarak geri dönüşüm ürünleri içerisinde yer alan çöp kutuları, atık çöp kutusu gibi ürünler de bir hayli önem kazanmıştır. Çünkü bu atık kutuları sayesinde atıklar, yeniden üretime kazandırılmakta ve kaynakların da gereksiz şekilde kullanımın da önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Geri dönüşüm atık kovaları farklı renkte ve modellerde karşımıza çıkabilmektedir. Geri dönüşüm kutusu modellerinin günlük hayatta birçok yerde farklı çeşitlerini görebilmekteyiz. Normal çöp kovalarından ise biraz farklı oldukları söylenebilir. Atık geri dönüşüm kutusu seçenekleri farklı renkleriyle göze çarpmaktadır. Geri dönüşüm ünitesi üzerindeki renklerin hepsi farklı materyalleri sembolize etmektedir. Bu sayede atıkları ayrıştırmak da daha kolay olmaktadır. Hangi malzemenin, geri dönüşüm kutusunda hangi kısma atılmasına gerektiğine dair yönlendirici olan bu renkler sayesinde atıkları muhafaza etmek çok kolay. Üstelik sıfır atık çöp kovaları sayesinde atıkların yeniden değerlendirilmesi de kolay olacaktır. Ev, okul, fabrika, hastane gibi farklı birçok yerde kullanılan bu kovalar ile sıfır atık projeleri desteklenerek atık geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmak mümkün. Böylelikle doğayı korumak için güzel bir adım atılabilir.

Hemen hemen her mekan geri dönüşüm kovaları kullanmak için uygundur. Mümkün olan her zaman bu atık kovaları tercih edilerek, çöp olarak nitelendirilen maddeleri yeniden doğaya kazandırabilmek mümkün.

İşlevsel Geri Dönüşüm Kutuları

Geri dönüşüm kutuları işlevsel yapılarıyla kolaylık sağlayan ürünlerdendir. Hem çöpe atılan hem de kullanılmayan maddelerin geri dönüştürülmesi için ilk adımı atmayı sağlamaktadır. Tabi bunun yanında farklı işlevleri de bulunabilmektedir. Geri dönüşümün işlevlerini şu şekilde başlıklar halinde sınıflandırabiliriz:

  • Geri dönüşüm atık kutuları hemen hemen her alanda kullanılabilmektedir. Metal, kağıt, plastik gibi farklı materyalden üretilmiş olan birçok ürün için kullanılabilmektedir. Ayrıca yiyeceklere ait olan atıkları da ayrıştırabilmektedir. Sonrasında tüm bu maddeleri geri dönüştürmek epey kolay olacaktır.
  • Geri dönüşüm atık kovaları sayesinde insan sağlığına verilen zararın da önüne geçilebilmektedir. Bunun yanında çevreyi de koruyarak, dünyanın daha yaşanabilir bir hale gelmesi sağlanmaktadır.
  • Geri dönüşüm kovaları ile atıklar daha düzenli bir şekilde muhafaza edileceği için bu kovaları kullandığınız her yerde temiz bir görüntü elde edilmektedir.
  • Geri dönüştürülebilir nesneler, atık dönüşüm kovaları ile geri dönüştürülebilir forma dönüştürülmek için gereklidir.
  • Farklı bölmelere sahip geri dönüşüm kovaları içerisine konulan maddeleri de tasnif etmek için de kolaylık sağlamaktadır.

Geri Dönüşüm Kutusu Renkleri

Geri dönüşüm kutusu renkleri siyah, gri, kırmızı, mor , beyaz gibi farklı renk seçeneklerine sahiptir. Her rengin farklı bir amacı olduğu söylenebilir.

Geri dönüşüm kutularına plastik, kağıt, elektronik gibi farklı kategorilerde ürünler atılabilmektedir. Bu ürünlerin hepsi belirtilen renklerdeki bölmelere atılmaktadır. Böylelikle tüm atıklar kendi içerisinde kolay bir şekilde ayrıştırılabilir. Tüm bu bölmelerden birden fazla olarak geri dönüşüm atık kovalarında yer almaktadır. Peki “Geri dönüşüm atık kovalarında hangi renk hangi anlama geliyor?”

Geri dönüşüm atık kovalarında bulunan renklerden biri mavidir. Mavi renk geri dönüşüm kutularında kağıt atıkları sembolize etmek için kullanılmaktadır. Yeşil renk de sıklıkla kullanılan atık kovalarındandır. Günlük yaşantıda sık kullanılan cam ürünleri muhafaza etmek için yeşil renkli atık kovaları tercih edilmektedir.

Doğada önemli bir yere sahip olan plastik maddeler için de geri dönüşüm atık kovaları bulunmaktadır. Doğada uzun süre kalan plastik maddelerin ayrıştırılması için de sarı renkli atık kovaları tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra metal atıklar da tabi ki geri dönüşüm atık kovalarında unutulmadı. Metal atıklar da gri renk geri dönüşüm kutularında ayrıştırılmaktadır. Bir de gıdalar var. Sebze ve meyve gibi gıdalar başta olmak üzere yemek atıkları için de geri dönüşüm atık kovaları bulunmaktadır. Sebze ve meyveler için kahverengi geri dönüşüm kutuları kullanılırken, yemek atıkları için beyaz renkli geri dönüşüm kutuları tercih edilir. Gıdalar arasında yer alan unlu mamüller için ise mor renk kullanılmaktadır. İzmarit, sakız gibi maddeleri geri dönüşüme göndermek için siyah renkli atık kovalarında konumlandırmak gerekmektedir. Son olarak piller için de kırmızı renkli atık kovalarını kullanmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Geri Dönüşüm Atık Kovaları Modelleri

Geri dönüşüm atık kovaları bir veya birden fazla bölmeleri olarak bulunmaktadır. Farklı materyallerden farklı modellerde üretilmektedirler. Dilediğiniz alanlarda kullanmanıza imkan sağlayan geri dönüşüm atık kovaları, konumlandırdığınız alanlarda da temiz bir görüntü sunmaktadır. Dilerseniz kullanacağınız yerin dekorasyonuna uygun bir malzemeden üretilen atık kovalarını tercih edebilirsiniz.

Kullanım açısından farklılıklar sunan geri dönüşüm atık kovaları farklı atık kapasitelerine de sahiptir. Yani geri dönüşüm atık kutusu ölçüleri farklıdır diyebiliriz. Hangi amaçla ve nerede kullanacaksanız tercihinizi o doğrultuda yapabilirsiniz. Bazı markalara ait geri dönüşüm atık kovaları bağlantı aparatı ile birbirine entegre olarak adeta bir atık istasyonu oluşturmaktadır. Her bir atık kovasında daha pratik ve hijyenik bir kullanım sağlamak için atık poşetleri de kullanmak mümkün. Atık poşetleri kolay bir şekilde takılıp, çıkartılabilir özellikte olduğu için herhangi bir zorluk da çıkartmaz.

Geri dönüşüm atık kovalarında kolaylık sağlayacak olan özelliklerden biri de tekerlekli kullanım sunmasıdır. Eğer bu atık kovalarını rahat bir şekilde bir yerden başka bir yere taşımayı istiyorsanız tercihinizi öncelikle tekerlekli geri dönüşüm atık kovalarından yana da kullanabilirsiniz. Tabi tercihe bağlı olarak dilerseniz tekerleksiz kullanım sunan modeller de bulunmaktadır.

Geri Dönüşüm Çöp Kutusunun Faydaları

Geri dönüşüm kutuları çöpleri ayrıştırmak için kullanılan ürünlerdendir. Malzemeleri toplayarak, uygun yerlere göndermek için renkler ile ayrıştırılan atık kovaları hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilir.

Restauranta, parkta, evde, iş yerinde ve daha birçok alanda atık kovaları kullanılmaktadır. Günlük hayatta kağıt, cam, plastik gibi birçok atık çöpler üretilmektedir. Tüm bu atık çöplerin yeniden değerlendirilmesi ve yeniden üretime kazandırılması ile enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bu sayede ayrıca çevre kirliliğinin de önüne geçilebilmektedir. Üstelik doğanın dengesini korumak, mevcut kaynakları koruma bakımından da geri dönüşüm atık kovalarının önemi büyüktür. Genel olarak bakıldığında enerji tasarrufu da sağlayacaktır.

Geri dönüşüm çöp kutularında yeniden dönüşüm sürecine dahil olabilecek malzemeler biriktirilmektedir.

Geri Dönüşüm Atık Kovaları Fiyatları

Geri dönüşüm atık kutusu fiyatları ürünün modeline ve malzemesine göre değişiklik göstermektedir. Birçok markada her bütçeye hitap eden geri dönüşüm atık kovaları bulabilmek mümkün. Tercihinizi kullanım amacınıza göre belirleyerek uygun modeli seçebilirsiniz.

Geri dönüşüm atık kovalarının fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri ürünün üretiminde kullanılan malzemedir. Polikarbon, paslanmaz çelik, plastik gibi birçok farklı materyalden üretilmiş seçenekler bulunmaktadır. Genellikle seçenekler arasında yer alan polikarbon malzemeden üretilmiş olan geri dönüşüm atık kovaları fiyat olarak diğer modellere göre biraz daha uygundur diyebiliriz. Bunun yanı sıra ürünün kapasitesi de fiyatını belirleyebilmektedir.