MENÜ
Sanayi Tip Süpürge Nerelerde Kullanılır?

Sanayi tip süpürge modelleri isminden de anlaşılacağı üzere profesyonel kullanım amacı taşımaktadır. Fabrika, oto yıkama, cami, okul, yurt, hastane, alışveriş merkezi, rezidans, restoran, ofis, imalathane gibi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Bu makineler toz, kum benzeri ufak partikülleri güzel bir şekilde vakumlayarak, süpürmektedir. Günlük kullanımın aksine, sanayi tipi süpürgeler biraz daha farklıdır. En başta daha yüksek emiş gücüne sahiptirler. Diğer süpürgelerle karşılaştırıldığında sanayi tipi süpürgelerin ıslak ve kuru çalışabilme imkanları bulunmaktadır. Üstelik birçok sanayi tipi süpürge, endüstriyel kullanıma yönelik olduğu için de oldukça kullanışlıdır. Ve birçok sanayi kolunda pratik bir şekilde kullanılabilmektedir.

Sanayi tipi süpürgeler ıslak kuru temizleme özelliği sunan güçlü motorlara sahip elektrikli süpürgelerdir. Elektrik bağlantısı olan tüm ortamlarda kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Çoğunlukla tekerlekli tasarıma sahip taşıma arabasıyla birlikte üretilmektedir. Böylelikle temizlik yaparken kolay bir şekilde istenilen yerden başka bir yere taşınılabilmektedir.

Sanayi tipi süpürgeler hem kuru hem ıslak temizlik yapmaları sayesinde birçok ortamda temizlik için kullanılabilir. Bu süpürgeler başlıkları, borusu, farklı aparatları ile temizlik yaparken büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sanayi Tipi Süpürgelerin Kullanım Alanları

Sanayi tipi süpürgeler ilaç ve medikal sektörlerinde toz çekim işlemlerinde, farklı sektörlerde talaş ve metal parçaların çekimlerinde, tozlu çalışma ortamlarında toz çekimlerinde oldukça başarılıdır. Genel olarak sanayi tipi süpürgelerin kullanım alanlarını şu şekilde belirtebiliriz:

 •   İnşaat
 •   Otomotiv
 •   Metal
 •   Sağlık
 •   Kimya
 •   Ahşap
 •   İlaç
 •   Turizm
 •   Gıda
 •   Konaklama
 •   Oto Yıkama
 •   Tekstil

Tabi ki sanayi tipi süpürgelerin kullanım alanı bu kadarla da kısıtlı değildir. Birçok kurum ve kuruluşta genel ve detaylı bir temizlikte hijyen amaçlı da kullanılabilmektedir. Kullanımda uzun ömür ve iyi bir performans sunan sana tipi süpürgeler güvenli bir kullanım sunmaktadır. Üstelik performansı sayesinde zamandan ve işgücünden tasarruf etmeyi de sağlamaktadır.

Büyük işletmelerde, özellikle personel sayısı yeterli değilse sanayi tipi süpürgeler temizlik işlerinde kurtarıcıdır. Bu yüzden tüm işletmelerde bir sanayi tipi süpürge bulunması avantajdır. Özellikle temiz ve tozsuz bir çalışma ortamı isteniyorsa, kişilerin sağlığı açısından da bu süpürgeler büyük rol oynamaktadır. Yalnızca çalışanların sağlığı değil, çalışma ortamında bulunan makinelerin de tozlanmasının önüne gelebilmek için bu süpürgeleri tercih ederek çalışma alanında üretimin de kalitesini arttırabilmeye yarar.

Sanayi tipi süpürgelerden mümkün olduğunca yüksek verim elde edebilmek için kullanım alanı göz önünde bulundurularak, uygun özelliklerde bir süpürge seçimi yapılmalıdır. Her ne kadar ev temizliğinde de sanayi tipi süpürge kullanılsa, çoğunlukla büyük kurumlarda kullanılmak için tasarlanmışlardır. Bu gibi büyük yerlerde genellikle detaylı ve kapsamlı bir temizlik gerektiği için vakum gücü, emiş gücü yüksek ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Sanayi Tipi Süpürge Modelleri

Sanayi tipi süpürge modelleri uzun süre kullanılabilecek dayanıklı ürünlerdir. Motor sistemleri kuvvetlidir. Ağırlıklı olarak büyük işletmelerde kullanılmak için üretilmişlerdir. Sadece işletmelerde değil büyük ve birden fazla katlı evlerde de kullanılmak için ideal olabilirler. Döşemelerde, camların kenarlarında, halılarda da etkili bir temizlik sunma konusunda oldukça verimlidirler.

Sanayi tipi elektrik süpürgeleri güçlü emiş gücüne sahip oldukları için derinlemesine bir temizlik konusunda başarılıdırlar. Yüksek emiş güçlü tüm süpürgeler özellikle kedi köpek gibi evcil hayvan bulunan ortamlarda da etkili bir temizlik gerçekleştirmektedir.

Farklı başlık ve aparatlara sahip olan sanayi tipi elektrik süpürgeleri birçok alanda gerçekleştirmek istediğiniz temizlik ihtiyacınızı karşılamaktadır. Aparatları sayesinde dar ve ulaşılması zor alanlarda bile temizlik yapabilmek mümkün oluyor. Temizlik yapacağınız yere göre uygun bir başlık seçimi yaptıktan sonra temizliğinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sanayi tipi süpürgeler genellikle iyi bir filtrasyon özelliğine sahiptirler. Bu sayede en ufak partikülleri bile iyi bir şekilde çekmektedir.

Sıradan elektrik süpürgelerinden daha profesyonel ve detaylı bir temizlik yaptıkları için tabi sanayi tipi süpürgeler fiyat olarak biraz daha yüksek rakamlara sahiptirler. Ama bu doğrultuda daha uzun süreli bir kullanım da sunmaktadır. O yüzden satın alınmadan önce tam olarak kullanım alanlarınızı ve ihtiyaçlarınızı belirleyerek uygun bir modeli almakta fayda var.

Sanayi tipi süpürgelerde motor özellikleri çok önemli bir detaydır. Bu süpürgelerdeki motorlar bir veya birden fazla olarak üretilebilmektedir. Örneğin iki motorlu sanayi tipi süpürgeler bulunabileceği gibi, üç motorlu sanayi tipi süpürgeler de bulunabilmektedir. Motor gücü yapılacak işi de biraz etkileyebilmektedir. Mesela tek motorlu olan sanayi tipi süpürgelerle daha günlük işler yapılabilirken, çift ya da üç motora sahip olan sanayi tipi süpürge modelleri ile biraz daha profesyonel işler yapılabilmektedir. Ve dolayısıyla bu modeller biraz daha fazla uzun süre kullanılabilmektedir.

Sanayi Tipi Süpürgeler Nasıl Kullanılır?

Sanayi tipi elektrik süpürgeleri kullanım amaçlarına göre farklı motor güçlerine ve teknik özelliklere sahiptir. Gövdesi ve diğer kısımları plastik, krom metal gibi farklı materyallerden üretilerek, tekerlekli taşıma kısmı ile kolay bir şekilde hareket ettirilebilmektedir.

Sanayi tipi süpürgelerinin genelinde toz torbası da bulunmaktadır. Ve bu toz torbası çoğunlukla kuru vakum özelliği kullanıldığı zaman tercih edilmektedir. Eğer ıslak temizlik yapılacaksa bu toz torbasını işlem önce süpürgenin içerisinden çıkartmak gerekmektedir. Aksi durumda bu durum toz torbasının ıslanmasına sebep olabilir ve sonrasında da süpürgenin motoru bu durumdan zarar görebilir. Özetleyecek olursak sanayi tipi süpürgeleri kullanırken toz torbalı kullanımın yalnızca kuru temizlikte kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Sanayi tipi süpürgelerin kullanım alanlarının geniş olduğunu söylemiştik. Bu süpürgelerin kullanımının en yaygın olduğu yerlerden birinin oto yıkama firmaları olduğunu söyleyebiliriz. Oto yıkama firmalarında, sanayi tipi süpürgeler ile araçların içleri başarılı bir şekilde süpürülebilmektedir.

Sanayi Tipi Süpürge Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanayi tipi süpürge seçimi yapılacağı zaman kullanılacak alan çok önemlidir. Farklı vakum özelliklerine sahip olabilen bu süpürgeler ile yapılacak olan iş de tabi ki önemlidir. Sanayi tipi süpürge seçilirken spesifik işlerde mi kullanılacağı yoksa sürekli olarak mı kullanılacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı iş kollarında yanıcı ya da tehlikeli partiküller söz konusu olabileceği için bu gibi durumlarda da kullanılıp kullanılamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

İhtiyaçlar sektörden sektöre, işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple özellikle sanayi tipi süpürge satın alınmak isteneceği zaman öncesinde tüm gerekli araştırmaları yapmalı, hatta mümkünse konuyla ilgili uzman bir kişiden destek alınmalıdır. Böylelikle işletmenin ihtiyaçları da göz önüne alınarak doğru bir ürünle, daha fazla verim alınabilir.

Sanayi tipi elektrik süpürgelerinin vakum özelliği, gücü gibi detaylarının da ihtiyaçlara cevap verip vermeyeceğine bakılmalıdır. Teknik özelliklerinin yanı sıra süpürgenin filtresi, hortumu gibi diğer tüm parçalarının da kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.

Sanayi tipi elektrik süpürgesi kullanılacağı zaman işin verimliliği ve oluşabilecek maliyetler göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalıdır. Hem bütçe açısından hem zaman açısından tasarruf sağlanmak isteniyorsa küçük bir araştırmadan sonra en iyi tercih yapılabilir. Eğer sanayi tipi bir elektrik süpürgesine ihtiyacınız varsa tüm ayrıntıları ve kullanacağınız alanları belirleyerek seçiminizi bu doğrultuda daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.