MENÜ
Zemin Temizliğinde Kullanılan Ekipmanlar

İster konut olsun isterse insanların topluca bir arada bulundukları alanlar, binaların temizliğinde önemli alanlardan biri zeminin hijyenidir. Zemin, yapılar içerisinde en kolay kirlenen bölümlerdir. Bu sebeple temizliklerine hassasiyet gösterilmesi gerekir. Zeminde, ayakkabılarla birlikte getirilen kirler, tozlar ve mikroplar zaman içerisinde birikerek, insan sağlığını tehdit eden bir noktada durabilir. Bu sebeple zemin, düzenli olarak uygun ekipmanlarla temizlenmelidir.

Zemin temizliğinde hijyen kurallarına uygun bir şekilde uygulama adına ekipmanlar büyük kolaylık sağlar. Bu ekipmanlar hem temizliğin daha iyi olmasını sağlarken hem de daha pratik ve kolay olmasını sağlar. Bu sayede gereken hijyeni çok daha kısa bir zamanda gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Zeminin temizliğinde farklı araçlar ve ekipmanlar kullanılarak süpürme ve silme işlemleri gerçekleştirilir. Uygun tarzdaki ekipmanlar kullanılmadığı zaman bu işlem çok uzun sürebilmektedir. Uzun süren işlem hem vakit kaybı hem de işgücü kaybı anlamına gelir. Bu durum maliyetlere olumsuz olarak yansıyacaktır.

Bunların yanı sıra zeminin yapı malzemesine bağlı olarak, uygun ekipmanlar kullanılmadığında yıpranma olasılığı da göz ardı edilmemelidir. Bu sebeplere bağlı olarak, zemin temizliğinde uygun olan ekipmanların kullanılması, büyük avantajlar sağlar.

Peki, zemin temizliği için hangi ekipmanların kullanılması gerekir? Hangi ekipmanlar bu işin daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlar? Yazımızın devamında bu araç ve gereçlere değineceğiz.

Zemin Temizliğinde Elektrik Süpürgesi Kullanımı

Zeminde yapılacak olan temizlik işlemlerinde elektrik süpürgesinin kullanımı zaruri bir ihtiyaçtır. Bu tip bir temizlik işlemine ilk olarak elektrik süpürgesiyle başlanması gerekir. Bununla birlikte süpürgelerin zeminin yapısına göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Kimi süpürgeler yalnızca ıslak zeminlerde kullanılmaktadır. Kimileri ise yalnızca kuru yerlere uygun bir temizlik yapmaktadır.

Elektrik süpürgelerinin uçlarına takılan aparatlarda da birçok farklı seçenek bulmak mümkündür. Her bir aparat farklı bir görevi yerine getirebilir. Kimi büyük binalarda merkezi elektrik süpürge sistemi dahi vardır. Elektrik süpürgeleri zeminin yanı sıra zaman zaman duvarlar için de kullanılabilmektedir. Bu tip bir temizlik işlemi için farklı aparatlar kullanılmaktadır.

Süpürgelerin verimli bir biçimde uzun süreler kullanabilmek adına her temizliğin ardından bakımının yapılması gerekir. Zeminin daha iyi temizlenmesi ve her seferinde aynı performansının alınabilmesi için elektrik süpürgelerinin kullanım talimatlarına dikkat edilmelidir.

Endüstriyel Elektrik Süpürgeleri

Zemin temizliğinde yaygın olarak elektrik süpürgeleri kullanılmaktadır. Özellikle büyük fabrika, hastane, kurum ve yapılarda ise buna uygun çözümlerin geliştirilmesi gerekir. Bu tip yerlerde endüstriyel temizlik amacıyla üretilen elektrik süpürgeleri kullanılır. Bu süpürgeler gelen olarak cila ve vakum işlerini de tek başlarını yapabilmektedir.

Endüstriyel elektrik süpürgeleri fabrika tipi olarak kabul edilmektedir. Sanayi alanında yaygın olarak kullanılan bu makineler, işlevlerine göre farklı gruplara ayrılabilir. Endüstriyel makineler, standart süpürgelere oranla çok daha etkilidir. Bu makineler; ıslak ve kuru süpürücüler, yol süpürme makineleri, elektrikli süpürgeler gibi farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.

Endüstriyel elektrik süpürgeleri zemin temizliğinde çok yaygın olarak kullanılır. Büyük ve küçük boyutları vardır. Makinanın ebadına işletmenin büyüklüğüne göre karar verilmelidir. Bu makineler sayesinde zemin temizliği çok daha hızlı biçimde tamamlanabilmektedir.

Temizlik Arabaları

Temizlik arabaları çok farklı şekil ve biçimde değerlendirilebilmektedir. Bu arabalar genellikle endüstriyel alanlarda ve toplu olarak bulunan tüm mekanlarda kullanılabilmektedir. Temizlik arabaları özel olarak zemin temizliği amacıyla üretilmemekle birlikte, zemin temizliğinin en önemli ekipmanlarından biridir.

Temizlik arabaları Birçok farklı ekipmanı üzerinde taşıyabilmektedir. Taşınan ekipmanların neler olacağını ihtiyaçlar belirlemektedir. Bu arabalarda, paspaslar, süpürgeler, çöp kovaları ve zemin temizliğinde kullanılabilecek diğer tüm ekipmanlar taşınabilir.

Paspaslar ve Moplar

Paspaslar ve moplar zemin temizliğinde en çok kullanılan ekipmanlar arasında yer alır. Özellikle sert zeminlerde bu ekipmanların kullanılması gerekir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan paspas ve moplar için zeminin türüne bağlı olarak seçim yapılır.

Bunun yanı sıra temizlikte kullanılacak olan kimyasal malzemelerin, zemine ve kullanılan ekipmanlara göre kullanılması gerekir. Kimyasal temizlik malzemeleri hem zemine hem de araç gereçlere zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra bu kimyasalların gereğinden fazla kullanılıyor olması insan sağlığını da etkilemektedir.

Zemin temizliğinde özellikle gözle görülmeyen mikropların temizlenmesi konusunda oldukça başarılı olan mopların farklı çeşitlerde aparatları, süngerler ve temizlik bezleri vardır. Paspas ve mopların başarılı bir temizlik uygulamasını gerçekleştirebilmesi için düzenli olarak bakımlarının ve temizliklerinin yapılması gerekir. Her temizliğin ardından bu paspas ve mopların temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde amacının aksine bu araçlar daha fazla sağlık sorununa yol açabilir.

Süpürgeler ve Fırçalar

İnsan gücü gerektiren süpürgeler ve fırçalar da zemin temizliğinde sıklıkla kullanılan gereçlerdir. Bu gereçler özellikle basit temizlik ihtiyaçlarında oldukça etkilidir. Genel olarak ise saplı fırçalar ve saplı faraşlı fırçalar olarak iki kategoride ele alınırlar.

Fırçaların çok farklı başlıklara sahip modelleri vardır. Başlıklar zeminin ihtiyacına göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra küçük alanlarda kullanıma uygun şarjlı el süpürgesi modelleri de bulunmaktadır.