MENÜ
Sanayi Tipi Elektrik Süpürgesi Ne Zaman İcat Edildi?

Sanayi tipi elektrik süpürgesi, özellikle endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılan cihazlardan biridir. Bu elektrik süpürgeleri sayesinde yüksek verimli bir biçimde geniş alanların temizliği tamamlanabilmektedir.

Kısa sürelerde temizliğin tamamlanabilmesi ve etkili bir temizlik uygulaması için sanayi tipi elektrik süpürgelerine ihtiyaç vardır. Sanayi tipi cihazlar, klasik makinelere oranla çok daha yüksek emiş gücüne sahiptir. Bu özelliği sayesinde, temizlenmesi zor lekeleri çıkarabilirken, temizliğin daha hızlı biçimde yapılmasına olanak tanır.

Sanayi Tipi Elektrik Süpürgesi Çeşitleri

Sanayi tipi elektrik süpürgeleri oldukça verimli ve nitelikli bir sisteme sahiptir. Bu elektrik süpürgeleri sayesinde güvenli ve hızlı biçimde temizlik işlemleri tamamlanabilir. Bu noktada farklı çeşitlerde sanayi tipi elektrik süpürgelerinin varlığı bilinmelidir.

Bu cihazları dört farklı kategoride ele almak mümkündür. Bunlardan birincisi plastik gövdeli olan otel tipi sessiz süpürgelerdir. Bir diğeri ise profesyonel el tipi süpürge seçenekleridir. Sanayi tipi elektrik süpürgesi çeşitlerinde yaygın olarak kullanılan çeşitlerden biri de ıslak kuru profesyonel süpürgelerdir. Son olarak halı yıkamalı süpürge modellerinin bulunduğu bilinmelidir.

Sanayi tipi elektrik süpürgeleri gerekli olan birçok farklı denetimden geçmektedir. Üretim aşamasında birçok farklı sertifikaları bulunabilir. Bu modern cihazlar sayesinde temizlik sistemi verimli ve sorunsuz bir biçimde kurulabilmektedir.

Sanayi tipi elektrik süpürgesi, verimlilik özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Birden çok işleve sahip olan bu ürünler, firmanız için birçok farklı avantaj kazandıracaktır. Hem çalışanlarınızın hem ürünlerinizin sağlığı açısından bu modern süpürgelerin kullanımı çok önemlidir. Bunun yanı sıra temizliğin doğru ve periyodik biçimde yapılması, zamandan ve maliyetlerden yana önemli bazı faydalar sağlar. Temizliğin kısa sürede tamamlanması zaman avantajı kazandırırken, aynı zamanda bu durum maliyetlere de yansımaktadır.

Sanayi Tipi Elektrik Süpürgesi Ne Zaman İcat Edildi?

Sanayi tipi elektrik süpürgelerinin oldukça eski bir kullanım tarihi vardır. Oldukça modern malineler olan sanayi tipi süpürgelerin temelleri 19’ncu yüzyıla dayanmaktadır. Sanayi tipi elektrik süpürgeleri ilk olarak 19’ncu yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır.

Hubert Cecil Booth isimli bir mucit tarafından icat edilen süpürgeler, konut ve işletmelerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elektrik süpürgesi icat edilene kadar çalı süpürgesi olarak isimlendirilen el süpürgeleri kullanılmaktadır. Buna karşın bu ürünlerin kullanımı tozu ve kiri uzaklaştırmak üzerine kuruludur. Booth ise tozu uzaklaştırma yönteminin yeterli olmadığı düşüncesinden hareketle, toz toplama işlemini emme yöntemiyle gerçekleştiren bu cihazları tasarlamıştır.

Motorlu Süpürgelerin Kullanımı

İngiliz mühendis ve mucit Hubert Cecil Booth, makinelere sarılan filtrelerin yarımıyla birlikte tozun makinede hapsolmasını sağlamıştır. Bu sayede toz uzaklaştırılmak yerine tamamen ortadan kaldırılmaktadır. İlk başlarda üretilen makineler, tozu bir taraftan çekmekte, diğer taraftan ise dışarı atmaktadır. Bununla birlikte sanayi tipi elektrik süpürgesinin geliştirilmesiyle, kömürlü motor ve asenkron motor yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyada yaygın olarak kullanılan, hatta tüm evlere giren modern elektrik süpürgeleri, mucit Booth’un tasarladığı makineyi baz almaktadır. Booth sayesinde üretilen makineler, hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Motor kısmı kömürlü olarak tasarlanan elektrik süpürgeleri ıslak ya da sulu olarak çekim yapma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra daha küçük çaplı işletme ve ofis gibi ortamlarda da bu cihazların kullanımı uygundur.

Bunların yanı sıra kazan tiplerine göre krom ya da plastik malzemelerden imal edilen elektrik süpürgesi modelleri vardır.

Sanayi Tipi Elektrik Süpürgelerin Özellikleri

Endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılan bu makinelerin genel olarak 3 motorlu ve çelik kazanlı modelleri tercih edilmektedir. Sanayi tipi süpürgelerin en önemli özelliklerinden biri hiçbir sorun yaşatmadan çok uzun süre çalışmalarıdır.

Sanayi tipi süpürgelerde hem kuru hem de ıslak çekim özellikleri bulunmaktadır. Islak çekim özelliği bulunan sanayi tipi elektrik süpürgeleri sayesinde zemindeki su, makinenin kazanına vakumlanabilmektedir. Sanayi tipi süpürgeleri ıslak zeminde kullanmak için bez torbanın çıkarılması gerekir. Aksi durumda bez torbaların ıslanmasının önüne geçilemeyebilir. Bu tip bir durumda bez torbanın hemen çıkarılarak kurutulması gerekmektedir.

Sanayi tipi elektrik süpürgelerinde kuru vakumlama özelliği, toz çekme işlemlerini çok kolay ve pratik hale getirmektedir. Kuru vakumlama sırasında torbanın kazana yerleştirilmiş olduğundan emin olunmalıdır. Sanayi tipi modern cihazların geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Tozların yanı sıra talaşlar, karton parçaları, kum, yaprak ve inşaat sonrasında atıklar için bu makineler rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sanayi tipi elektrik süpürgelerin bunların yanı sıra farklı bazı aksesuarları vardır. Bu aksesuarlar sayesinde temizlik çok daha etkili biçimde yapılabilmektedir. Ara temizleme aparatı, fırçalı aparat, ıslak vakumlama aparatı, halı aparatı gibi birçok farklı ekipman bulunabilir. Bu ekipmanlar ihtiyaca göre değişik alanlarda ve değişik işlemlerde kullanılabilmektedir.

Sanayi tipi elektrik süpürgelerinin motor güçleri modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu makinelerin kullanım alanlarının genişliği düşünüldüğünde, farklı modellerin bulunması da son derece anlaşılır olmaktadır. Çok çeşitli sektörlerde İngiliz mühendis Booth’un yıllar önce icat ettiği bu makineler hala güvenle ve etkili biçimde kullanılmaktadır.